מה חדש ב-Oracle Unbreakable Enterprise Kernel Release 2 - ilDBA Portal

מה חדש ב-Oracle Unbreakable Enterprise Kernel Release 2

03/10/2012 | פורסם על ידי

אורקל יצאה לפני כמה חודשים (במרץ 2012) עם גרסה חדשה ל unbreakable enterprise kernel במאמר הנ"ל אני אנצל את המאורע בכדי להסביר בקצרה על unbreakable enterprise kernel ולספר על התכונות החדשות שנוספו לגרסה החדשה.

אז מה הוא unbreakable enterprise kernel?

לפני כעשור הבינה אורקל שבכדי לספק ביצועים טובים יותר לשרתי מסד הנתונים צריך לשנות גם את מערכת ההפעלה שעליו רץ מסד הנתונים. הם הבינו שכדאי להם ליצור מערכת הפעלה המותאמת למוצרים שלה לשוק המשתנה בהירות – מערכת הפעלה שיכולה לפעול תחת עומס קיצוני עם מערכות דיסקים רבות, שתתמוך בספקים שונים ורבים ובמערכות תקשורת שונות.  כדאי להבין שבאותה התקופה הרבה אנשים לא האמינו ביכולות של לינוקס – מדובר היה בעולם שנשלט ברובו על ידי מערכות הפעלה ותיקות כמו- HPUX של HP, מערכת הפעלה AIX של IBM ו-Solaris של Sun. מערכת ההפעלה של Linux בהפצות השונות נחשבה לא יציבה ושעתידה אינו ברור – זוהי מערכת קוד פתוח שאין לה בהכרח "הורים" מסודרים. התפיסה הייתה שמערכת הפעלה שכזו אינה יכולה לתפוס מקום נרחב ב-data center  שלהם או להוות את מערכת ההפעלה העיקרית של מסדי הנתונים שלהם.

 למרות כל האמור לעיל אורקל האמינו ביכולותיו של ה linux kernel ובחרו ליישם את המוצר שלהם על בסיס linux kernel – בעיקר בגלל עקרונות הקוד הפתוח של הלינוקס והיכולת  להכניס שינויים ואופטימיזציות ישר לתוך הליבה של מערכת ההפעלה בלי להיות תלויים באף גורם אחר. ההפצה הראשונה  כונתה Oracle Unbreakable Linux ויצאה ב מאי 2007 . מה שעשו באורקל היה לקחת את הקוד המקור של ה Linux kernel  והוסיפו יכולות החדשות ישר לתוך ליבת המערכת תיקנו בעיות קרטיות בבצועים וביציבות ובצורה כזו שופרו הדברים שהיו חשובים לבסיסי נתונים (בעיקר תתי המערכות של ה-IO) – מערכת ההפעלה הפכה ליעילה ביותר עבור מערכות רבויות IO למשל בסיס הנתונים של אורקל  . בנוסף אורקל העבירו את מערכת ההפעלה החדשה בדיקות עומסים מסיביות ואוקרל הוסיפו תמיכה מלאה למוצר ובכדי להראות את אמונם במוצר הם הוסיפו את המילה "Unbreakable" – כלומר לא שביר.

חשוב להבהיר שמכוון שמערכת ההפעלה מבוססת על RHEL, תכונות כמו עדכונים דרך yum ו RPM עדיין זמינים ומרבית הדברים שנתמכים ב-RHEL נתמכים באופן טבעי גם ב-EUK.

מה חדש ב Oracle Unbreakable Enterprise Kernel Release 2

היכולות העיקרויות שנוספו במערכת ההפעלה החדשה הם:

 • מערכת הקבצים BTFS או  B-tree file system מערכת קבצים חדשה מבית אורקל למערכת הקבצים BTFS ישנים תכונות חדשות רבות למשל :
 1. Copy on write  השיטה נ"ל מספקת שיפור ביצועים בכתיבה ממספר מקורות.
 2. Rollback  יכולת לבצעה rollback  לכתיבה.
 3. גודל קובץ עצום 264 max file size.
 4. יכולת לייצר snapshot  מיתוך מערכת הקבצים.
 5. דפרמנטציה אוטומטית.
 6. יכולת לבדיקה מהירה של מערכת הקבצים כולה בצורה מהירה מאוד ולחפש ולתקן בעיות online  .
 7. יכולת מעקב על שינוי של קבצים מתוך מערכת הקבצים.
 8. תמיכה ב Direct I/O  מתוך מערת הקבצים.
 9. יכולות לעבוד מול מספר מקורות רבים למשל מול דיסקים איטיים או מהירים ביחד.

מידע נוסף על-BTFS  ניתן למצוא ב-oss.oracle.com 

יכולות נוספות של   unbreakable enterprise kernel  הם :

 • תמיכה ב oracleasmlib  מתוך ה kernel ,  אין צורך בהתקנה של oracleasmlib הגרסה כוללת בתוכה את ה driver  ל רישום של דיסקים לטובת oracle automatic storage management.
 • DM-NFS יכולת שמאפשרת התייחסות  לקובץ NFS כ-block device  דבר שנחוץ לסביבות cluster וחוסך עלויות ביצירת דיסקים למערכות cluster .
 • Transparent Huge Pages  – יכולת עבודה עם memory pages גדולים מ 4Kb  עד ל 2MB, משפר את זמן הגישה לזיכרון לכתיבה וקריאה של בלוקים גדולים לזיכרון.
 • Cgroupsיכולת מדהימה לשליטה במשאבי המחשב. בעתיד אני אפרט יותר על היכולת הזו במאמר נפרד .
 • תיקונים רבים במערכת ה OCFS2מערכת הקבצים OCFS2  היא מערכת קבצים משותפת open source. אורקל תיקנו בעיות רבות במערכת הקבצים כמו  לדוגמה איחוד ה-heartbeat  לכל מערכת הקבצים מה שמשפר ביצועים ומוריד את העומס על הרשת הפנימית.
 • התקנים מובנים  של מאגרים וכרטיסי  fiber channel. מי שעובד מול מערכות מאגרים חיצוניים מכיר את בעיות האימות הרבות בין ההתקנים של חברות המאגרים וביו ה Kernels השונים אורקל הוסיפה תמיכה בהרבה התקנים כמו  Emulex, Brocade  ועוד.

ישנם עוד יכולת רבות בגרסה החדשה אני ממליץ לבקר באתר oss.oracle.com ולבדוק את היכולות הרבות שהתווספו ל kernel החדש בכדי לשפר את ביצועי מסד הנתונים שלכם ולהוסיף יכולות רבות ל data center.

בנוסף מי שרוצה לשדרג ולבדוק את היכולות החדשות של ה kernel  החדש מוזמן לשדרג ע"י ה  public yum  של אורקל:

http://public-yum.oracle.com/public-yum-ol6.repo

להתראות ברשומה הבאה!

תגובה אחת ל- “מה חדש ב-Oracle Unbreakable Enterprise Kernel Release 2”

commenter

RT @il_DBA: New post on ilDBA, מה חדש ב-Oracle Unbreakable Enterprise Kernel Release 2: http://t.co/iguSyzoK

השאר תגובה:

שם (חובה):
אימייל (לא יפורסם) (חובה):
תגובה (חובה):

*מאמרים קשורים

איך לבצע Sizing DB ב-Datacenter בארגונך בקלות (חלק א')

כחלק מהטמעות מוצרי IT תשתיתיים (כגון FWDB, מוצרי גיבוי, חוות Storage, מוצרי שו"ב ועוד…) בארגוני, אנו נדרשים המון פעמים לענות על שאלות לספקים כגון : מה גודל הכולל של ה –  Datacenter  ? מה חלוקת גודל ה [...]
מבוא

מבוא לבעיות ביצועים באורקל

The following two tabs change content below.BioLatest Posts עודד רז עודד רז, מנכ"ל חברת בריליקס ומייסד אתר זה. עודד הוא Oracle ACE Director ואחד מה-DBA-ים הבכירים ביותר בישראל, עם מעל 15 שנות ניסיון כ-DBA תשתיתי ואפליקטיבי. לעודד [...]

ה-SQL Performance Analyzer ב-Real Application Testing

בפוסט הקודם הזכרתי בקצרה את ה-SQL Performance Analyzer, בפוסט הזה אני אציג את ה-SPA, יתרונות וחסרונות של המוצר ואיך כדאי להשתמש [...]

מבוא ל- Real Application Testing

הפעם רציתי לסקור feature שלם שנקרא RAT (או בשמו המלא Real Application Testing). ה- feature הזה הוא database option של Oracle Enterprise Edition והוא לא חדש בכלל. הוא הוצג ב- 11gR1 וגם נמצא בשימוש לא מועט בעולם. משום מה, אצלנו בארץ לא יוצא [...]
Copyright 2021 ilDBA Portal. Brought to you by Brillix - Israel Leading DBA company. Sponsored by: DBSnaps - Database Video Tutorialss
Website Security Test
%d בלוגרים אהבו את זה: