שינויים והסברים על Oracle Patching - ilDBA Portal

שינויים והסברים על Oracle Patching

26/05/2014 | פורסם על ידי

בתקופה האחרונה יצא לי כמה פעמים לדבר על patch-ים באורקל. וכל פעם לקח לי לא מעט זמן להסביר איך זה עובד.

אז למי שלא מכיר את כל האפשרויות השונות (וגם מה חדש ב- 12c), הנה סיכום קצר שסוקר את הנושא.

גרסאות בנות 5 מספרים

גרסא באורקל נראית ככה: 11.2.0.4.0 או 12.1.0.1.1. אז מה זה כל המספרים האלה ומה כל אחד אומרת?

 • שלושת המספרים הראשונים מייצגים את ה- release (או base release או base version) וזה בעצם הגרסא עצמה. למשל, 10gR2 הוא 10.2.0, 11g הוא 11.1.0, 11gR2 הוא 11.2.0 ו- 12c הוא 12.1.0.
 • המספר הרביעי מייצג את ה- patchset וזה בעצם עדכון מלא של ההתקנה. עד 11.1 (כולל) זו היתה חבילה שהורדנו והתקנו על Oracle Home קיים, כאשר מ- 11.2, patchset מגיע כחבילת התקנה עצמאית ואפשר ישירות להתקין אותה.
 • על המספר החמישי נדבר עוד רגע…

סוגי patch-ים

באורקל יש מספר לא קטן של סוגי patch-ים, אז בואו נסקור אותם בזריזות:

 • Patchset כבר ראינו למעלה, מדובר ב- patch גדול ומשמעותי (המספר הרביעי במספר הגרסא המלאה). את ה- patchset מתקינים בעזרת ה- Universal Installer המוכר לכולנו.
 • One-off Patch הוא תיקון קטן לבאג אחד ספציפי. את ה- One-off Patch מתקינים בעזרת ה- opatch שהוא כלי ספציפי להתקנת patch-ים ונמצא בכל Oracle Home.
 • CPU (Critical Patch Update) או SPU (Security Patch Update) זה patch מיוחד שיוצא כל רבעון ומכיל תיקונים הקשורים לאבטחת מידע. ה- CPU (SPU), גם הוא מותקן בעזרת ה- opatch.
 • PSU (Patch Set Update) בלינוקס/יוניקס או PB (Patch Bundle ב- Windows) זה חבילה שבעצם כוללת כמה עשרות One-off Patch שחוברו יחד כדי להקל את המשתמש בתהליך ההתקנה ולחסוך קונפליקטים בין patch-ים שונים. המספר האחרון של הגרסא המלאה באורקל (הבטחתי לכם) מייצג את ה- PSU או PB. גם ה- PSU וה- PB מותקנים בעזרת ה- opatch.
  שימו לב שה- PSU וה- PB הם קומולטיביים (כלומר PSU 11.2.0.3.8 מכיל את כל התיקונים שנעשו מ- 11.2.0.3.1 עד 11.2.0.3.7), ובנוסף הם מכילים את כל ה- CPU (או SPU) שיצאו לפני.

שינויי התנהגות

אחרי שינויים בגרסת אורקל, אנחנו הרבה פעמים נתקלים בכל מיני שינויי התנהגות או בעיות כאלו ואחרות. אז איך patch משפיע לנו על ה- database?

 • Patchset בהקשר הזה הוא יחסית מסוכן. יכולות חדשות מגיעות רק לעיתים נדירות, אבל הן מגיעות (ואיתה גם לפעמים באגים), אבל שינויי התנהגות של רכיבים מסויימים כגון האופטימייזר פחות נדירות, וכך גם שינוי ערך ברירת המחדל של פרמטרים, הוספה של פרמטרים חדשים ובאופן כללי שינויים שעלולים להשפיע על איך שה- database עובד ומגיב.
 • כל השאר (PSU, PB, CPU, One-off patch) בהגדרה לא אמורים לשנות התנהגות (אלא אם היה באג והתיקון גרם למשהו ספציפי להתנהג אחרת). התיקונים פה הם נקודתיים של באגים, אין יכולות חדשות, אין פרמטרים חדשים, אין שינויים בערכי ברירת מחדל וכו'.

מה חדש?

11gR2: 11.2

כפי שכתבתי למעלה, החל מ- 11.2 (למי שעוד לא מכיר), ה- patchset לא מגיע כתוספת על Oracle Home קיים, אלא כהתקנה חדשה לגמרי. מי שהתקין פעם למשל 10.2.0.5, היה צריך להתקין את ה- base release 10.2.0.1 ואז עליו להתקין Patchset 10.2.0.5. לעומת זאת, כדי להתקין 11.2.0.4 צריך פשוט להוריד התקנה מלאה של 11.2.0.4 מה- MOS (My Oracle Support, לשעבר Metalink) ולהתקין ל- Home חדש. יש גם אפשרות להתקין שדרוג על Home קיים, אבל זה הרבה פחות נפוץ.

12c: 12.1

החל מ- 12.1, אורקל החליטו כנראה שיש יותר מדי סוגים של patch-ים (כנראה שבצדק) והחליטו לבטל את ה- CPU (SPU). מעכשיו, העדכון הרבעוני יהיה ה- PSU וה- PB ויכיל תיקוני באגים כולל תיקונים רבעוניים של אבטחת מידע.

מאמרים ב- MOS

לסיכום, כמה מאמרים מה- MOS שמדברים על מה שתיארתי פה:

293369.1 – מתאר את Opatch

Patch 6880880 (לא note אלא patch) – מספר ה- patch ל- opatch העדכני ביותר לפי גרסא.

1454618.1 – פרטים על כל ה- patch-ים ל- database מכל הסוגים

756671.1 – רשימה של patch-ים מומלצים על ידי אורקל לפי גרסא

854428.1 – הסבר על PSU

1581950.1 – מתאר את הביטול של ה- CPU ב- 12.1

מקווה שנהניתם.

בכל שאלה ניתן לפנות אלי במייל liron@brillix.co.il

The following two tabs change content below.
ירון אמיצי הוא סמנכ"ל שירותי מומחה בחברת בריליקס ו-DBA בכיר בעל נסיון של למעלה מ- 15 שנים. ללירון תואר Oracle Ace ומתמחה בנושאי ביצועים, תשתיות, פתרונות זמינות גבוהה, גיבויים ושחזורים. ללירון יש גם בלוג עצמאי בכתובת: https://amitzil.wordpress.com

השאר תגובה:

שם (חובה):
אימייל (לא יפורסם) (חובה):
תגובה (חובה):

*מאמרים קשורים

Baruch Osoveskiy

תיקון מהיר לדיסק איטי

  רציתי לשתף אתכם בתקלה שהיתה לי ובפיתרון שלה. לפעמים אני רוצה לבדוק גירסה חדשה או יכולת שלא מתועדת מספיק בספרות, ואז אני מסתפק בהקמה של סביבה ווירטואלית בדרך כלל על חומרה זולה (לפעמים זולה [...]
OS

OS Background operations

אורי לרנר בטיפ קצר ושימושי על העברת פעולות לרקע במערכת [...]
רשימת

רשימת הפיצ'רים החדשים של אורקל 12.1

אורקל פרסמו את הספרות הרשמית לגרסה 12.1 שיצאה לאחרונה וזמינה להורדה. בין שאר הספרים (החשובים כל אחד שלעצמו), פורסם הספר המסקרן ביותר בעיני – Oracle Database 12c Release 1 (12.1) New Features. זהו ספר שראוי שכל DBA [...]
גרסת

גרסת אורקל 12c זמינה להורדה

בשעה טובה ולאחר המתנה סופר ארוכה, גרסת אורקל 12c (גרסה 12.1) זמינה סוף סוף להורדה רשמית מהאתר של אורקל. הגרסה החדשה מנסה לתת פתרונות לעולם ה"ענן" – ומוסיפה פיצ'רים חדשים שבאים לתת מענה בדיוק [...]
Copyright 2020 ilDBA Portal. Brought to you by Brillix - Israel Leading DBA company. Sponsored by: DBSnaps - Database Video Tutorialss
Website Security Test
%d בלוגרים אהבו את זה: